Voor een authentiek geschenkje, een nieuwe garderobe of culinaire verwennerij hoef je niet meteen naar Gent, Antwerpen of Brussel. In onze gemeente vind je een verrassend ruim aanbod aan bruisende handelszaken, innovatieve bedrijven en sfeervolle horecazaken.

In onze gemeente vind je een verrassend ruim aanbod aan bruisende handelszaken, innovatieve bedrijven en sfeervolle horecazaken. Door lokaal te kopen versterk je bovendien de economie en werkgelegenheid in je buurt, verminder je transportkosten en CO2-uitstoot, ontdek je unieke, ultraverse of ambachtelijke producten en krijg je vaak een betere en persoonlijkere service. Meer dan 300 Merelbeekse handelaars vind je handig verzameld op de vernieuwde website shoppingmerelbeke.be. We spraken met webdeveloper Steven van Leemputten (lid adviesraad lokale economie) en de bezielers van het project: Jean-Paul Schellemans (supervisie shoppingmerelbeke.be, bestuurder adviesraad lokale economie) en Jan De Cuyper (voorzitter Handelscentrum Merelbeke, lid adviesraad lokale economie).

Waarom was er nood aan een website zoals shoppingmerelbeke.be?

Jan De Cuyper: Het idee is ontstaan in volle coronacrisis, toen de fysieke winkels hun deuren moesten sluiten en de onlineverkoop in opmars was. We wilden vanuit het Handelscentrum de lokale economie een extra boost geven en we hebben de opportuniteit toen gegrepen om de website uit te werken. De Provincie Oost-Vlaanderen en de gemeente subsidieerden het project en sindsdien blijven we shoppingmerelbeke.be ondersteunen en verder uitbouwen. Al blijft het uiteraard belangrijk dat elke ondernemer zijn pagina up-to-date houdt en regelmatig actualiseert.

Wat kan ik er als klant allemaal vinden?

Steven van Leemputten: We brachten alle handelszaken van Merelbeke samen op één handig en gloednieuw platform. We willen de inwoners vooral tonen dat je hier een enorme diversiteit aan winkels en ondernemers hebt. Je hoeft dus helemaal niet naar Gent te rijden of online te shoppen bij webshopgiganten. Op wandel- en fietsafstand vind je in Merelbeke nagenoeg alles wat je zoekt of nodig hebt. Bovendien heb je hier ook authentieke producten en unieke webshops.

Ook als handelaars en ondernemers is de website bijzonder interessant. Wat is de meerwaarde voor hen?

Jean-Paul Schellemans: Het is een volledig gratis platform en een extra manier om hun zaak of winkel kosteloos in de kijker te zetten bij cliënteel uit hun directe omgeving. De website telt maandelijks meer dan 5.000 bezoekers. Alle handelaars die adverteren op shoppingmerelbeke.be kunnen ook deelnemen aan commerciële activiteiten, zoals Dag van de Klant of de eindejaarsactie. Dat zijn toch hoogdagen voor veel winkeliers. Regelmatig plaatsen we ook een onderneming in de kijker om het verhaal achter de ondernemer te brengen.

De slogan van het handelscentrum is 'koop lokaal in Merelebeke'. Wat typeert de Merelbeekse lokale economie?

Jan: In Merelbeke is er nog een community van ondernemers die elkaar helpt en ideeën aanreikt. Organisaties zoals het Handelscentrum, UNIZO en de adviesraad slagen erin om via verschillende initiatieven energie en zuurstof te geven aan die gemeenschap van handelaars en ondernemingen. Stuk voor stuk bieden ze unieke, authentieke, verse of lokale producten aan in een gezellige sfeer. Klanten kopen hier bij een vertrouwd gezicht. Die lokale verwevenheid, klanten en ondernemers die elkaar kennen, is een belangrijk gegeven in een gemeenschap. In Schelderode, Melsen en Lemberge vind je nog een gezonde en gezellige dorpskern. In Merelbeke-Centrum liggen er zeker ook kansen om het dorp wat meer kleur en leven te geven, met horecazaken die in de namiddag open zijn of met terrasjes.

De war on talent woedt volop: veel bedrijven hebben openstaande vacatures die niet ingevuld geraken. Ook bij lokale ondernemingen is het vaak moeilijk om geschikt of opgeleid personeel te vinden. Jullie werken daarom aan een nieuw jobplatform.

Jean-Paul: Op shoppingmerelbeke.be zullen ondernemingen binnenkort ook hun vacatures kunnen plaatsen. Inwoners zullen daarnaast op een minder formele manier in contact kunnen komen met de handelszaak en solliciteren voor die vacatures. Veel mensen zoeken tegenwoordig naar een betere balans tussen werk- en privéleven. Met de fiets of zelfs te voet naar je werk gaan kan dan al een goede eerste stap zijn.